ଏହି ଗ୍ରହରେ ହୋଇପାରେ ଏଲିୟନ୍ସଙ୍କ ଘର, ଖୁଲାସା ହେଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ

Planets of binary stars as possible homes for Aliens life

ଏଲିୟନ୍ସଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ବିଏଲିୟନ୍ସମାନେ ଥାଇପାରନ୍ତି | ଏହା ଉପରେ କୋପେନହେଗନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ଗ୍ରହମାନେ ବାଇନାରୀ ନକ୍ଷତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଚାରିପଟେ ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତି, ସେଠାରେ ଏଲିୟନ୍ସମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଘର ହୋଇପାରେ |

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବାଇନାରୀ ନକ୍ଷତ୍ରଗୁଡ଼ିକ କଣ | ଏହା ହେଉଛି ଦୁଇଟି ନକ୍ଷତ୍ରର ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ, ଯାହା ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥାନ୍ତି | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଖାଲି ଆଖିରେ ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ବାଇନାରୀ ତାରା ଗୋଟିଏ ବୋଲି ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ଗବେଷଣାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆକାରର ପ୍ରାୟ ଅଧା ନକ୍ଷତ୍ର ବାଇନାରୀ ଅଟନ୍ତି |ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବାଇନାରୀ ନକ୍ଷତ୍ର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଗ୍ରହ ପ୍ରଣାଳୀ ଏକକ ତାରାଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏହିପରି ଗ୍ରହମାନଙ୍କରେ ଏଲିୟନ୍ସମାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ମିଳିଯାଇପାରେ | ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ଜୀବନର ସତ୍ତା ଏବଂ ପରିସର ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ତେବେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ଜୀବନ ବିଦ୍ୟମାନ ହୋଇପାରିବ କି ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.