ୟୁକ୍ରେନ ପିଲାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିକିଲେ ରୁଷିଆ ଖବରଦାତା

Russian Journalist Sells Nobel Prize To Help Ukrainian Kids

ରୁଷିଆ ଖବରଦାତା ଦିମିତ୍ରୀ ମୁରାତୋଭ ତାଙ୍କ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ନିଲାମ କରିଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିସ୍ଥାପିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମୁରାତୋଭ ନିଲାମରୁ ଆସିଥିବା ଅର୍ଥକୁ ସିଧାସଳଖ ୟୁନିସେଫକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ରେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ମୁରାତୋଭ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଖବରକାଗଜ ‘ନୋଭାୟା ଗେଜେଟ’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ।

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ଖବରକାଗଜ ବନ୍ଦ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଥିଲେ। ରୁଷିଆର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଖବରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ରୁଷିଆର କଟକଣା ପରେ ଏହି ଖବରକାଗଜ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।
ରେକର୍ଡ ୧୦୩.୫ ନିୟୁତ ଡଲାରରେ ମୁରାତୋଭଙ୍କ ନୋବେଲ ପଦକ ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅର୍ଥ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିସ୍ଥାପିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରାଯିବ। ଯୁଦ୍ଧରେ ଅନାଥ ହୋଇଯାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ ବେଶ୍‌ ଚିନ୍ତିତ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଫେରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ବୋଲି ମୁରାତୋଭ କହିଛନ୍ତି।
ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଖବରଦାତା ମାରିଆ ରେସାଙ୍କ ସହ ମୁରାତୋଭଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

1 thought on “ୟୁକ୍ରେନ ପିଲାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିକିଲେ ରୁଷିଆ ଖବରଦାତା

Leave a Reply

Your email address will not be published.